
Betegségek és kártevők
Élettani - környezeti hatások
Amikor leanderünk levelein elváltozást fedezünk fel az első gondolatunk az, hogy valamilyen betegség miatt van. Bizonyára sok esetben igaz lehet ez a megállapítás, ám van néhány alkalom amikor érdemes az előzményeket, a körülményeket is figyelembe venni. Az alábbi tünetek egyike sem betegség és nem is fertőző, bár a már kialakult helyzet megoldása sok esetben ugyanúgy a metszőolló használatát kívánja ahogy a betegségek esetében is.
Levélhullás/sárgulás

Az elszórtan, de akár tömegesen megjelenő levélsárgulás illetve levélhullás a szakszerűtlen öntözés következménye.
A talaj a rendszertelen öntözés következtében
nyáron kiszárad, majd „túlöntözve” vízzel telítődik. A leander idősebb levelei fokozatosan, egyenletesen megsárgulnak, súlyosabb esetben lehullanak.
Megelőzés:
- nyáron – kiegyenlített öntözés
- ősszel – csökkentett vízmennyiség, előmelegített vízzel
- télen – ritkán és kis vízmennyiséggel.
Napégés

Sötét helyen való teleltetés után a fokozatos napfényhez szoktatás javasolt.
A kora tavaszi erős napsugárzáskor, az árnyékolás elmaradása esetén súlyos levélelhalások, égések alakulhatnak ki.
Az elhalások nagy kiterjedésűek, alaktalanok és rendszerint
fakóbarna színűek.
Megelőzés:
- fokozatos szoktatás a napsugárzáshoz, ami különösen érvényes a sötét helyen történő teleltetés után
- megfelelő árnyékolást már kora tavasszal
Fagyás

A télen szabadban teleltetett leandereken – tájegységtől és a tartós fagyoktól hosszától függően – fagyásos betegségek alakulhatnak ki. A levelek elvesztik fényüket, kívülről befelé faluknak, barnulnak, kunkorodnak, miközbem szárazzá, zörgőssé válnak. Ez a cserépben tartott és a földbe kiültetett növényekkel egyaránt előfordulhat.
Megelőzés:
- Ha a szabadban teleltetés mellett döntünk, gondoskodjunk megfelelő védelemről
- Tavasszal a bent teleltetett növényeket ne vigyük ki túl korán a szabadba, mert a frissen beindult nedvkeringés miatt a növény fagykárokat szenvedhet
- Az értékes, kevésbé hidegtűrő fajtákkal ne kísérletezzünk
fertőző betegségek - Kártevők
A leandereink levelét, szárát érdemes rendszeresen átnézni, nem látunk-e rajtuk hívatlan vendégeket. A legtöbb betegséget nekik köszönhetjük, sajnos. Egyik növényről a másikra szállnak hurcolva a betegségeket. Szívó-szúró szerveikkel sebet ejtenek rajtuk, így azon keresztül könnyen bejuthatnak a kórokozók. Mászkáló, repkedő ellenfeleinkkel mihamarabb érdemes felvenni a harcot a nagyobb kártétel megelőzése érdekében, hiszen ha nem lépünk időben, lehet, hogy már csak a drasztikus visszametszés segít. Hiába mérgező a növény nedve, néhány kártevő kimondottan kedveli.