A bougainvillea története
Tudományos név
Bougainvillae
Rendszertan
- Törzs: zárvatermők (Magnoliophyta)
- Csoport: valódi kétszikűek (Eudicots)
- Osztály: kétszikűek (Magnoliopsida)
- Rend: szegfűvirágúak (Caryophillales)
- Rend: tárnicsvirágúak (Gentianales)
- Család: csodatölcsérfélék (Nyctaginaceae)
- Nemzetség: bougainvillae
- Faj: Bougainvillae
A bougainvillea (murvafürt) latin nevét egy francia tengernagyról, Louis Antoine de Bougainville-ről kapta. A több tucatnyi színben ponpázó csodás kúszónövény őshazája Dél-Amerik, mára azonban már a világ minden pontján megtalálható, éghajlati viszonyoktól függően, szabadföldi, vagy dézsás növényként.
Természetes élőhelyén a bougainvillea csavarodó törzsével 3-4 méter magasra kúszik fel miközben óriási virágkoronát nevel.
Több fajtájának a törzse is, csak úgy mint a hajtásai tövisesek. Ezek a tövisek segítik a kapszkodásban, ami legtöbbször a saját kusza hajtásait, időnként azonban más növényeket is jelent.
Ennek ellenére a természetes támasztékként használt környező növényeket nem fojtja meg, csupán a segítségüket veszi igénybe a saját növekedéséhez.
Azokoknál a példányoknál melyek nem a szabad, természetes környezetükben hanem kaspókban, dézsákban nevelkednek, gyakorta hiányoznak a törzs óriás tüskéi, így számukra külön támasztékot kell biztosítani.
Nagyon gyors növekedésű évelő, hosszan tartó, dús virágzással. Természetes élőhelyén, a dél-amerikai dzsungelekben, a jellemzően a mediterráneum orszáaiban is több, mit fél évig, áprilistól akár október végéig virágzik.
Lételeme a forróság, viszont a szélre érzékeny és a fagyokat sem tűri. Ez rögtön jelzi is, a mi klímánkon kizárólag teleltetést igénylő, dézsás növényként tartható.
Azok közé a növényk közé tartozik, akik szeretnek kicsit szenvedni. Csak tűző napon nyílik, ha pedig kevés virágot hoz, kicsit ki kell szomjaztatni, vagyis csökkenteni kell a locsolás intenzitását. A virágzás érdekében célszerű a hosszú hajtásokat finoman visszavágni, ez a növény sűrűsödését és virágzását is serkent.
Locsoláskor ha lehetséges lágy vízzel öntözzük, hasonló körülményeket teemtve ezzel is a természetes élőhelyén megszokottakhoz.