Eukalyptus
Az Eukaliptusz Ausztráliában őshonos. A növény levélzetének ezüstös-kékes színárnyalata és kellemes, aromás illata van. A fa igen gyorsan növekszik, évente 50 centiméterrel lesz magasabb. A leveleit csak tíz eukaliptuszfaj hullatja el, a többi 5-600 faj örökzöld.
Örökzöld levelei nagyon érdekes tulajdonsággal bírnak.
Bármelyik fajta, legyen az kerek, vagy hosszúkás levelű, követni tudja a napfényt, ami annyit jelent, hogy mindig úgy fordul, hogy a napfény csak a levél élét érje. Így nem melegszik fel a napfénytől a levél, és nem ég meg a napon, nem tud kiszáradni. Viszont az is igaz, hogy ezért az eukaliptuszfa szinte alig ad árnyékot.
Az eukaliptusz levél a fő tápláléka az Ausztráliában honos koalának. Csak ők képesek megemészteni a levélben lévő rostokat. A koala nem csak éhségét, hanem szomjuságát is csillapítja az eukaliptusz levelével, mivel soha nem iszik vizet vagy folyadékot. Innen is kapta a nevét is. A „Koala” a bennszülöttek nyelvén „vizet nem ivó”-t jelent.
A levélben található nagy mennyiségű cineol kámforos, hűsitő illatú. Erős baktériumölő hatása van. Inhalálásra, légúti betegségek kezelésére, fertőtlenítésre, sőt még a fogászatban szájöblítésre is használják. Ha egy eukaliptusz ágat vázába teszünk, illatával elűzi a legyeket és a kellemetlen szúnyogokat is.
Az eukaliptuszt mocsaras vidékekre is telepítik, mivel hatalmas gyökérrendszere rengeteg vizet képes a talajból felszívni.
Fája nagyon tömör, még a farontó bogarak sem károsítják, korhadása minimális. Még a tölgynél, diónál is keményebb, ellenállóbb. Szívesen használják hajók építésénél, kerti bútor készítésénél.
Virágjának nincs illata, vagy csak nagyon enyhe. Nálunk sajnos szinte egyáltalán nem virágzik.
Illat hiányában a porzást nem a rovarok, hanem a madarak végzik.
Szaporítani magvetéssel lehet.
A magokat ültetés előtt pár hétre hideghatásnak kell kitenni, csak utána ültethető. Laza jó vízelvezető közegbe vessük el a magokat. kb. 3-4 hét alatt csírázik ki.
Cserépbe ültetését 5-6 leveles korában célszerű elvégezni.
Eukalyptus – Gunnii
Eukalyptus – Citriodosa
Eukalyptus – Ficifolia