Garima Zibbu and Amla Batra (University of Rajasthan, Jaipur): A Review on Chemistry and Pharmacological activity of Nerium oleander L. (2010) Journal of Chemical and Pharmaceutical Research, 2 (6) p. 351-358. közlemény alapján az összefoglalót készítette Varga Zsuzsanna.

 

A leander fontos szerepet tölt be a kínai népi gyógyászatban. Használata népszerű orvoslási eszköz úgy a különböző népek, mint az ájurvédikus és a hagyományos módon gyógyító szakemberek számára. Napjainkban a gyógyszeripar fő törekvése a hagyományos orvoslást új, növényi alapú gyógyszerek irányába fejleszteni. A gyógynövények természetes élőhelye azonban fokozódó ütemben fogy, a környezeti és földrajzi változások következtében egyre nehezebb természetes növényi alapanyagokhoz jutni. A közlemény a leander bizonyítékokon alapuló növénykémiai és gyógyászati hatásait foglalja össze.

Az Apocynaceae családba tartozó leander 4 m magasra is megnövő bokor, amelyet néha fává alakítanak. A leander örökzöld levélzete és változatos színű mutatós virágai miatt világszerte igen kedvelt, elsősorban vegetatívan szaporított dísznövény. Őshonos a mediterrán térségben, Dél-Európában és Délnyugat-Ázsiában, de nagyon könnyen meghonosítható és ezt követően sokfelé természetes úton terjed. Napjainkban dézsás növényként termesztik, amely nagy mennyiségben termel elterjedten használt fontos vegyületeket.

A ábra: Leander (Nerium oleander L.)
B ábra: Leander virág
C ábra: Éretlen magtokok

Gazdasági jelentősége

A növényt patkányméregként és rovarirtóként alkalmazzák. Az összezúzott levelet és kérget rovarirtóként használják. A virágokból zöld színű festéket állítanak elő. A mediterrán térségben a leandert sövényültetésre használják. A levelek kis mennyiségű latexet tartalmaznak, amelyet gumigyártásra használhatnak, bár mennyisége túlságosan kevés a széleskörű használathoz. Kiterjedt gyökérrendszere van, így a melegebb vidékeken gyakran használják a talaj megkötésére.

A leander a világ egyik legmérgezőbb növénye, számos toxikus vegyületet tartalmaz, amelyek közül több is halálos az emberre, különösen a gyermekekre. Beszámoltak róla, hogy kis mennyisége is letális vagy közel-letális hatással bír. Tíz-húsz levél lenyelése ártalmas lehet egy felnőttre, és egyetlen levél is halálos lehet egy kisgyermekre vagy csecsemőre. Az egész növény – beleértve a fehér tejnedvet is – mérgező, és a növény minden része káros hatással van az élő szervezetre. A leander szárítás után is megtartja toxicitását.

Kémiai összetevők

A fitokémia a növényekből származó kémiai anyagokat vizsgálja. A növényekben sokféle másodlagos anyagcsere termék megtalálható. A leander legalább 2%-nyi szívglikozidot tartalmaz. A toxinok közül a 2 legfontosabb az oleandrin és a neriin. A növény minden részében megtalálhatók, de legkoncentráltabban a tejnedvben. A leander kérge sztrichnin-szerű hatással bíró rosagenint is tartalmaz. Néhány flavonoid (0.5 %) és minimális mennyiségű illóolaj, valamint gumi, zsírok, cukrok és hidrogén cianid izolálható a levelekből.

A leander legjobban ismert szívműködést befolyásoló hatása a két glikozidhoz, a neriinhez és az alkaloid természetű oleandrinhoz kötődik, valamint a levelekből kivonható glikozidokhoz, a gentiobiosyloleandrinhoz, a gentiobiosyl-nerigosidhoz és a gentiobiosyl-beaumontosidhoz. Az adyregenin szívműködésre nem ható komponens. Megtalálhatók csekély aktivitású és hatástalan cardiolidek is, úgymint triterpenoidok, gyanta, tanninok, glükóz, paraffin, urzolsav, C-vitamin és egy esszenciális olaj. A magok glikozidokat tartalmaznak (oleandrin, odorosid, adigosid). A kéreg részben is megtalálhatók a glikozidok: rosaginoside, nerioside, corteneroside. A gyökérzet szteroidokat tartalmaz.

Kimutatott fontosabb vegyületek

Alfa-tokoferol (E vitamin)

A leander nedve ásványi anyagokban és az antioxidáns hatású alfa-tokoferolban gazdag. Sok gyógyszerben stabilizálószerként használják. Műanyagokba, olajokba, zsírokba antioxidáns hatása miatt teszik.

Oleandrin

Az oleandrin mérgező hatású szívglikozid. Lenyelése mind az emésztőrendszert, mind a szívműködést befolyásolja. A szív ingerületvezetésének gátlása mellett az emésztőrendszeri hatás hányinger vagy hányás, erős nyálzás, hasi fájdalom, vért tartalmazó vagy vér nélküli hasmenés (és elsősorban lovakban kólika is kialakulhat). A bőr külső receptorainak blokkolásával zsibbadását vált ki. Az oleandrinnak diuretikus hatása is van, továbbá enyhíti a bőrgyulladást és a zúzódások okozta sérüléseket.

C-vitamin

Létfontosságú vízben oldódó vitamin. Az emberi szervezet nem képes előállítani, ezért rendszeresen be kell vinni a szervezetbe. Enzim, emellett antioxidáns hatású. Képes megakadályozni más vegyületek oxidációját, miközben maga oxidálódik.

Digitoxingeninek

Növényekben elsősorban glikozidok formájában széles körben megtalálhatók, mérgező és rovarriasztó hatásúak. Erős ATP bontó enzimek, széles körben tanulmányozott szteroidok (digoxin és származéka, az ouabain). Jól ismert a Monarch pillangó madarakra gyakorolt erős toxicitása, amely a hernyója által elfogyasztott selyemkóró leveleiből származik. (Ismert, hogy a leander pillangó is hasonlóan mérgező a hernyója által elfogyasztott leander levelek miatt. V.Zs.)

Urzolsav

Az urzolsav mind külsőleg, mind belsőleg alkalmazva gyógyhatású vegyület. Sok kozmetikai készítmény alkotórésze gyulladáscsökkentő, daganatellenes, baktérium- és gombaellenes hatása miatt.

Kvercetin

Az egyik legfontosabb flavonoid. Számos tanulmány foglalkozott vele, jótékony hatású az emberi szervezetre, védi a szívet és az érrendszert, rákellenes hatása van, fekély-ellenes, anti-allergén, vírusellenes és gyulladáscsökkentő hatású, a szemen a szürkehályog kialakulását gátolja.

Gyógyászati jelentősége

A leander erősen mérgező növény, amely szívre ható mérget tartalmaz, így csak rendkívüli óvatossággal alkalmazható. A levelek és a virágok szívbénító, izzasztó, vízhajtó, rákellenes, antibakteriális, gombaölő és köptető hatással bírnak. A levelek főzetét külsőleg rühösség kezelésére és gyulladások csökkentésére alkalmazzák. A gyökér hatékony oldószer, de rendkívüli mérgező hatása miatt csak külsőleg használható daganatok elleni tapaszokban használják. Vizes krémbe is keverik, amelyet a pénisz fekélyeire és sebekre tesznek. A kéreg keserű, hashajtóként, lázcsillapítóként és váltóláz kezelésére használják. A gyökér kérgéből készített olajt lepra és pikkelyes jellegű bőrbetegségek kezelésére alkalmazzák. A magok mérgezőek, vetélést okozhatnak. Vízkórban és reumában hashajtóként használják. A teljes növényt a rák kezelésére is használják. A virág, a levél, a levélnedv, a latex, a kéreg és a gyökérzet használatos a tyúkszem, szemölcs, rákos fekélyek, karcinóma, fekélyes vagy kemény tumorok ellen.

Gyógyhatás és toxicitás

Az oleandrin gyulladáscsökkentő, bőrpuhító, daganatellenes hatású, serkenti az apoptózist (a sejtek programozott halála). A virágok alkoholos-vizes és vizes kivonata fájdalomcsillapító és szívműködést serkentő hatású. A levelek és magok hányingerrel, hányással, tudatzavarral, bradycardiával és kamrai hyperkalaemiával járó mérgezést okoznak, amely gyorsan halállal is végződhet.

Fájdalomcsökkentő aktivitás

A leander levelek vizes és alkoholos kivonata is kifejezett fájdalomcsillapító hatással rendelkezik, az alkoholos oldat hatása azonban erősebb. A kivonat egerekben gyomor tüneteket, fekélyképződést okozott. A virágok mind szárított, mind friss állapotban fájdalomcsillapító hatásúak.

Gyulladásellenes hatás

A gyulladáscsökkentő hatás vizsgálatát célzó kísérletek igazolták, hogy a virág valamely zsíroldékony alkotórésze felelhet érte, miután csak az alkoholos oldat volt hatékony.

Antimikróbás aktivitás

A növény felsőbb részeiben bizonyított a gomba- és baktériumölő anyagok jelenléte. Közleményben számoltak be a leander levelének és gyökerének antibakteriális hatásáról a Bacillus pumilus, B.subtilis, Staphylocoocus aureus, Escherichia coli és Aspergillus niger baktériumokkal szemben.

Lokomotoros (helyváltoztató) aktivitás

Központi idegrendszer bénító hatás: az oleandrin izolálása után számos új kémiai vegyületet izoláltak a leanderből és ezek gyógyhatását is vizsgálták. A friss leanderlevelek methanolos kivonatának tisztított frakciója a központi idegrendszer gátlását okozza, csökken a lokomotoros aktivitás.

Rákellenes hatás

A leander vizes oldatának rákellenes hatását klinikai kísérletekkel vizsgálták. Az aktív rákellenes komponensek, a leanderből izolált oleandrin és glikon származéka, az oleandrigenin. Az anvirzel szintén apoptozis jellegű citotoxicitást, sejthalált vált ki emberi tumor sejtvonalakon. Igazolták a növényi kivonat prosztatarák sejtvonalakra gyakorolt daganatellenes hatását. A leanderből származó anvirzel és oleandrin kivonatok elpusztítják az emberi ráksejteket.

Diuretikus hatás

Az oleandrin a szívműködés fokozó hatása mellett diuretikus hatású is. Az odorin a nyulak és kutyák szívére a digitális csoporttal azonosan hat, míg a neriodin kétszer olyan aktív, mint az oleandrin digitalis-szerűen ható digitoxin.

Feltételezik, hogy az ismerteken túlmenően a leander további, még nem ismert veszélyes hatású vegyületeket is termel.

Eredeti angol szöveg itt található: http://jocpr.com/vol2-iss6-2010/JCPR-2010-2-6-351-358.pdf

 

Kiegészítés

1. Talajszennyezés megszüntetése

További alkalmazási lehetőség, hogy ellenálló természete miatt a leander alkalmas súlyosan szennyezett területen (elsősorban nehézfém szennyezés felszámolásánál) történő telepítésre. A növény felveszi a talajból a szennyeződést, ezáltal csökken a talaj szennyezettsége, a leander eltávolításával pedig el is tűnik a területről. Erre elsősorban a fiatal növények alkalmasak, amelyek szárában és gyökerében gyűlik össze a talajszennyező nehézfém, a levelekből nem mutatható ki. Gondot jelent, hogy kellő mennyiségű biomassza nyeréséhez a magoncok számára optimális feltételeket kell biztosítani. A leandernél hatékonyabb „talajtisztító” növények is vannak, így csak ritkán használják a talajszennyezés eltávolítására. (Alejandro Franco & Lourdes Rufo & Javier Zuluaga & Vicenta de la Fuente (2013): Metal Uptake and Distribution in Cultured Seedlings of Nerium oleander L. (Apocynaceae) from the Río Tinto (Huelva, Spain). Biological Trace Element Research 155. p. 82–92.)

2. Sugárszennyezés

Közismert tény, hogy a II. Világháború végén Hirosimában ledobott atombomba után a súlyosan sugárszennyezett környezetben a leander volt az első virágot hozó növény, ezért azóta is Hirosima jelképes virága (http://2il.org/oleander-flower-official-flower-in-hiroshima/).

3. Leander mérgezés

A leander bármely részének – akár kis mennyiségben történő – elfogyasztása halálos veszélyt jelent mind az emberekre, mind az állatokra!

Leander mérgezés tünetei:

1. szakasz:

hányinger, hányás
zavartság
fokozódó bradycardia, súlyos esetben AV blokk (pitvar-kamrai ingerületvezetés lassulása, gátlása)


2. szakasz:

hirtelen az első után következik
bradycardia
tachyarrythmia
kamrafibrilláció


Leander mérgezés kezelése:

minél több folyadék fogyasztása, a mérgezés tüneteinek jelentkezésekor azonnal orvoshoz fordulni, ahol a mérgezett a digitonin mérgezésnek megfelelő ellátásban részesül (atropin, majd gyomormosás, szérum calcium szint rendezése, kardiológiai monitorozás, speciális antidotuma a Fab fragmentum,melynek dózisát a digitalis vérszintje határozza meg).